מאיר אשל

מהישרדות לתובנות עיצוביות

סיור נוסטלגי בין יצירותיו של מאיר אשל

1947

התחלות בצל המלחמה

אשל נולד בפולין ב-1947 להורים ניצולי שואה. עלה לישראל בילדותו, והגדיר עצמו כ״שורד מלידה״. המלחמה נשאה עימה זכרונות וטראומות  ואלו ליוו אותו לאורך כל חייו. מאיר נחשף מגיל צעיר לעולם האמנות, ופיתח תשוקה ליצירה ולעיצוב. הוא החל את דרכו המקצועית בבית דפוס, שם רכש מיומנויות טכניות ראשונות. רכישת ידע וניסיון מקצועי אפיינו את אשל מאז ומתמיד, מה שהוביל אותו להתקבל למוסד לאמנות ועיצוב בצלאל.

1967

לימודים, צבא ועיצוב

במהלך שירותו הצבאי, אשל הבחין בחשיבות העיצוב ופעל מתוך רצון להנגיש את האמנות למרחב הציבורי. לאחר שחרורו, התחיל ללמוד בבצלאל תוך התמחות בעיצוב גרפי. בסיום לימודיו הצטיין בפרויקט חדשני שפיתח לעיוורים וכבדי ראייה והפרויקט אף זכה להכרה בינלאומית.

1980

הנחלת העיצוב לדור הבא

מאז סיום לימודיו, מאיר אשל הקדיש חלק ניכר מזמנו להוראה. הוא לימד במוסדות אקדמיים שונים, תוך מתן דגש לחשיבות התקשורת הבינאישית לצד התקשורת החזותית. הוא נחשב למרצה מוערך עם יכולת להעביר ידע בצורה בהירה ומלהיבה, ותלמידיו זוכים לידע עשיר ומקיף בעיצוב גרפי.

1994

מגורים והשראה

בשנת 1994, אשל עבר לגור ברמת בית הכרם, ירושלים, שם הקים את סטודיו העיצוב שלו. בסטודיו זה נולדו פרויקטים רבים שהשפיעו על תרבות העיצוב בישראל ובעולם. בנוסף, הוא משמש כמרצה בכיר במכללת ויצו קנדה ובאוניברסיטה העברית, ובשנת 2001 הפך לחבר ועדת ההוראה בבצלאל.

2000

עבודות פורצות דרך

בין עבודותיו הבולטות ניתן למצוא פרויקטים כמו עיצוב ממשקים גרפיים לסביבות שונות, עיצוב מטבעות ושטרות כספיים לבנק ישראל, ופיתוח מפות ניווט לעיוורים. עבודות אלו מדגימות שילוב של חדשנות טכנולוגית עם ערכים אנושיים וחברתיים, והן נחשבות דוגמאות לעיצוב המשפיע על חיי אדם באופן ישיר ומשמעותי.

2010

הכרה ופרסים

אשל זכה בפרסים רבים על עבודותיו, בהם עיצוב מטבע זיכרון, בנק ישראל, בנושא "נעמי שמר", "הפרס ראשון עבור עיצוב סדרת בולים בנושא "נשים פורצות דרך, ו"פרס ראשון, "עיצוב הזהב", עבור עיצוב בול לשרות הבולאי בנושא "50 שנה ליד ושם", וכן בתחרויות בינלאומיות בעיצוב בולים. עבודותיו של אשל מצויות באוספיהם של מוזיאונים רבים בעולם, והוא ממשיך להשפיע על הדור הבא של מעצבים בישראל ובעולם.

מאיר אשל הוא דמות מובילה בעולם העיצוב. היכולת שלו  לשלב בין למידה, הוראה ויצירה לחוויה אינטלקטואלית ואסתטית,  מעוררת השראה לדורות רבים של מעצבות ומעצבים. גם כיום הוא ממשיך לתרום לחברה ולתרבות באמצעות יצירותיו, ונחשב לאחד מהמובילים בתחומו.


2024

תערוכת רטרוספקטיבה וחבר של כבוד

בתאריך 30.5.24 תיפתח תערוכת רטרוספקטיבה “מאיר אשל: 50 שנות עיצוב ישראלי” של עבודתו במכללת האקדמית ״אמונה״ לאומניות ועיצוב – הוילה, דרך בית לחם 108 , ירושלים.

במעמד הפתיחה תעניק אגודת המעצבים תעודת חבר של כבוד למאיר על פועלו בתחום העיצוב ולמען המצויינות בעיצוב.

שעות ביקור בתערוכה:

א׳-ה׳ 9:00-19:00